Podział majątku wspólnego – przed, po, czy w trakcie rozwodu❓
Wiele osób sądzi, że razem z rozwodem niejako automatycznie przeprowadza się podział majątku wspólnego małżonków. Przepisy oraz praktyka orzecznicza mówią jednak co innego.
Sąd ma możliwość, na wniosek jednego z małżonków, dokonać podziału majątku łącznie z rozwodem, ale po pierwsze, jest to możliwość, a nie obowiązek Sądu, a po drugie Sąd bada, czy dokonanie takiego podziału „nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu”.
W praktyce podział majątku łącznie z rozwodem może nastąpić, gdy małżonkowie są zgodni co do składników majątków oraz ich wartości, które sąd ma podzielić oraz wówczas, gdy ilość tych składników nie jest znaczna i nie wymaga przeprowadzenia długiego postępowania dowodowego – np. opinii biegłych.
Małżonkowie mogą podzielić majątek przed orzeczeniem rozwodu między innymi wówczas, gdy uprzednio ustanowili rozdzielność majątkową, czyli tzw. Intercyzę, przed notariuszem. Takie rozwiązanie jednak zakłada, że małżonkowie są zgodni, co wchodzi w skład ich majątku i ile jest warte. W wielu sytuacjach intercyza nie będzie jednak możliwa. Przykładowo, gdy istnieje podejrzenie, że jedna ze stron zaniża wartość poszczególnego składnika majątku, bądź ten składnik ukrywa, jak również wówczas, gdy wartość wspólnej nieruchomości nie jest znana, celowe będzie postępowanie sądowe.
Warto wiedzieć, że istnieje możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej, i to z datą wsteczną, także „bez zgody” drugiego małżonka. Wymaga to zainicjowania odpowiedniego postępowania przed sądem i jest możliwe między innymi wówczas, gdy małżonek uszczupla wspólny majątek.
Najczęściej małżonkowie korzystają z dokonania podziału majątku po zakończeniu sprawy rozwodowej. Takie rozwiązanie pozwala przemyśleć i odpowiednio oszacować składniki majątku, które małżonkowie posiadali. Pozwala także ocenić, czy, a jeśli tak to w jakiej wysokości małżonek może żądać zwrotu od drugiego nakładów, opłat, czy wydatków które poniósł w trakcie trwania związku małżeńskiego.