Skip to content

adwokat Jacek Wrocławski: +48 602 647 464       adwokat Jan Wrocławski: +48 608 603 363      adwokat Zofia Wrocławska-Dąbrowska: +48 696 749 670

Social Media

Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci1 week ago
Podział majątku wspólnego – przed, po, czy w trakcie rozwodu❓

Wiele osób sądzi, że razem z rozwodem niejako automatycznie przeprowadza się podział majątku wspólnego małżonków. Przepisy oraz praktyka orzecznicza mówią jednak co innego.

Sąd ma możliwość, na wniosek jednego z małżonków, dokonać podziału majątku łącznie z rozwodem, ale po pierwsze, jest to możliwość, a nie obowiązek Sądu, a po drugie Sąd bada, czy dokonanie takiego podziału „nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu”.

W praktyce podział majątku łącznie z rozwodem może nastąpić, gdy małżonkowie są zgodni co do składników majątków oraz ich wartości, które sąd ma podzielić oraz wówczas, gdy ilość tych składników nie jest znaczna i nie wymaga przeprowadzenia długiego postępowania dowodowego – np. opinii biegłych.

Małżonkowie mogą podzielić majątek przed orzeczeniem rozwodu między innymi wówczas, gdy uprzednio ustanowili rozdzielność majątkową, czyli tzw. Intercyzę, przed notariuszem. Takie rozwiązanie jednak zakłada, że małżonkowie są zgodni, co wchodzi w skład ich majątku i ile jest warte. W wielu sytuacjach intercyza nie będzie jednak możliwa. Przykładowo, gdy istnieje podejrzenie, że jedna ze stron zaniża wartość poszczególnego składnika majątku, bądź ten składnik ukrywa, jak również wówczas, gdy wartość wspólnej nieruchomości nie jest znana, celowe będzie postępowanie sądowe.

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej, i to z datą wsteczną, także „bez zgody” drugiego małżonka. Wymaga to zainicjowania odpowiedniego postępowania przed sądem i jest możliwe między innymi wówczas, gdy małżonek uszczupla wspólny majątek.

Najczęściej małżonkowie korzystają z dokonania podziału majątku po zakończeniu sprawy rozwodowej. Takie rozwiązanie pozwala przemyśleć i odpowiednio oszacować składniki majątku, które małżonkowie posiadali. Pozwala także ocenić, czy, a jeśli tak to w jakiej wysokości małżonek może żądać zwrotu od drugiego nakładów, opłat, czy wydatków które poniósł w trakcie trwania związku małżeńskiego.
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci1 month ago
Cieszymy się z pozytywnych opinii o naszej kancelarii, jednak niektóre z nich mają dla nas szczególne znaczenie 😍
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci3 months ago
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że decyzją Państwa głosów, nasza kancelaria zajęła 1 miejsce w Szamotułach w Plebiscycie Orły Prawa 2024. 🥇🏆

Nagrodę otrzymaliśmy dzięki Państwu już po raz 6❗️

Serdecznie dziękujemy za zaufanie 👏

Zespół kancelarii Wrocławski adwokaci

#adwokatszamotuly #adwokatszamotuły #adwokatrokietnica
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci4 months ago
O przemocy, której nie widać..

Szczęśliwa rodzina, spokojny i wyrozumiały mąż, ciepła i oddana żona, uśmiechnięte dzieci, istna sielanka. Tak często postrzegamy z zewnątrz znajomych, sąsiadów, a nawet członków naszej rodziny. Często jednak okazuje się, że w tak zwanych ,,dobrze funkcjonujących rodzinach”, tak naprawdę dochodzi do bardzo poważnych konfliktów, do przemocy, do niewyobrażalnych i nieustających napięć, a nawet przestępstw.

Ma to destrukcyjny wpływ nie tylko na psychikę pokrzywdzonych, ale na więź rodzinną i relacje między małżonkami bądź partnerami, których to relacji niekiedy nie da się już uratować.

Dzisiaj pierwszy wpis o przestępstwach w rodzinie, czyli o znęcaniu..

Zgodnie z art. 207 § 1 Kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Bardzo istotnym, a wręcz kluczowym aspektem naszego wpisu jest to, że znęcanie nie polega tylko na używaniu przemocy fizycznej.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, znęcanie się oznacza działanie albo zaniechanie polegające na umyślnym zadawaniu bólu fizycznego lub dolegliwych cierpień moralnych - psychicznych, powtarzających się albo jednorazowych, lecz intensywnych i rozciągniętych w czasie.

Co istotne, znęcanie się psychiczne polega na tym, iż sprawca zadaje cierpienie za pomocą bardzo różnych metod, często jego zachowania mogą wydawać się legalne i zgodne z prawem, ale powtarzalność i złośliwość podyktowana chęcią wyrządzenia przykrości bądź chęcią demonstracji siły lub poniżenia drugiej osoby, decydują o możliwości zakwalifikowania takich zachowań jako znęcania.

Wielokrotnie spotykamy się z sytuacjami, gdy w pozornie poprawnie funkcjonujących rodzinach dochodzi do znęcania się nad rodziną.

Kierując się chęcią wyeliminowania przemocy z życia rodzinnego, należy rozważyć, czy nie warto wreszcie powiedzieć ,,dość” i zadbać o swoje prawa. Niekiedy, zwłaszcza wśród ofiar przemocy w rodzinie pojawia się wstyd bądź poczucie winy, stąd przypominamy o bezwzględnym obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej podczas każdej rozmowy obejmującej pomoc prawną w Twojej sprawie. Prowadzimy postępowania sądowe, inicjujemy postępowania przygotowawcze, reprezentujemy naszych Klientów w sposób, który pozwala na odbudowanie poczucia bezpieczeństwa i spokoju.
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci5 months ago
Czy unieważnienia kredytów frankowych będą szybsze❓

Wśród Klientów w dalszym ciągu obserwujemy spore zainteresowanie dotyczące prowadzenia spraw o unieważnienie kredytów frankowych.

Niedawno wydana uchwała przez Sąd Najwyższy z dnia 25 kwietnia 2024 roku nie tylko potwierdza, że frankowicze posiadają silne argumenty do podważenia zawartych przez siebie umów o kredyt frankowy przed Sądem, ale daje nadzieję na szybsze rozstrzyganie spraw frankowych przez Sądy.

Co konkretnie wskazano w tej uchwale? W skrócie stwierdzono, że:

1. Jeśli umowa zawiera niedozwolone klauzule, to można orzec jej nieważność. Nie można natomiast jej uzupełnić np. kursem średnim NBP

2. Roszczenia ze strony banków o zwrot kapitału kredytu rozpoczynają bieg przedawnienia od momentu, w którym konsument powołał się na nieważne postanowienia umowy kredytu

3. Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału, jak również waloryzacja, nie należą się ani bankowi, ani konsumentowi

Uchwała jest bez wątpienia korzystna dla frankowiczów, choć wiele z jej postanowień znalazło już wyraz w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Jej intencją miało być, jak wskazuje wielu komentatorów, upewnienie składów sędziowskich w wydawaniu korzystnych rozstrzygnięć dla konsumentów, pokrzywdzonych działaniami banku.

#adwokatszamotuły #kredytfrankowy #unieważnieniekredytu
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci5 months ago
Rozwód bez procesu sądowego?!

Ostatnimi czasy pojawiła się informacja o planowanych zmianach przepisów prawa - otóż, rozwiązanie małżeństwa przez rozwód będzie możliwe bez przeprowadzania długotrwałego postępowania przed sądem 🙂

Pomijając fakt, że nawet w przypadku zgodności stron co do rozwiązania małżeństwa i niekwestionowanego przez strony stanu faktycznego, długotrwałość postępowania rozwodowego wynika głównie z niewydolności systemu sądowego per se.. ⏰

W artykułach prasowych pojawia się pogląd o przewlekłości postępowań, jednak wydaje się, że chodzi bardziej o nadmierne obciążenie sądów sprawami rozwodowymi, w których nie ma sporu👍

Z tej przyczyny, pojawiły się inicjatywy zmian przepisów - rozwód bez orzekania o winie będzie zapewne wkrótce możliwy do przeprowadzenia przed notariuszem bądź kierownikiem urzędu stanu cywilnego.. Czy to dobry kierunek, czas pokaże, nie budzi jednak wątpliwości, że często strony nie zdają sobie sprawy ze swych uprawnień i obowiązków, a doświadczenie w prowadzeniu takich spraw może mieć tutaj zasadnicze znaczenie.. 💪

Zachęcamy więc do kontaktu, często nawet sprawa ,,oczywista" powinna być poprzedzona analizą praw i obowiązków jakie mogą Państwu przysługiwać, a planowana zmiana przepisów utwierdza nas w przekonaniu, że nie warto tak doniosłych kwestii zaniedbywać, niezależnie, kto będzie orzekał o rozwiązaniu małżeństwa.

Życzymy Państwu miłego weekendu.. 🙂