Skip to content

adwokat Jacek Wrocławski: +48 602 647 464       adwokat Jan Wrocławski: +48 608 603 363      adwokat Zofia Wrocławska-Dąbrowska: +48 696 749 670

Social Media

Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Plebiscyt Orły Prawa 2022 i po raz kolejny 1 miejsce dla naszej kancelarii 💪

Bardzo nam miło - i jak co roku, dziękujemy Klientom za okazane zaufanie❗️

Motywacji do pracy nam nie brakuje.🙂

#adwokatszamotuły #adwokatrokietnica
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, niedługo żegnać będziemy także miniony rok 2022. Z tej okazji zespół kancelarii Wrocławski adwokaci składa Państwu najlepsze życzenia, zarówno na nadchodzące dni, jak i na cały nowy rok.⭐️⭐️⭐️🎄🎄🎄
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Drodzy Państwo,

z radością informujemy, że w związku z dynamicznym rozwojem naszej kancelarii, w dniu dzisiejszym rozpoczęła działalność filia w Rokietnicy, przy ul. Francuskiej 15/2.

Tych z Państwa, którym bliżej do Rokietnicy, zapraszamy do nowej lokalizacji. Do zobaczenia!
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Komu kierowca musi ustąpić pierwszeństwa na pasach❓

Wiemy, że kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście. Wielu z nas zastanawia się jednak, jak się zachować w przypadku osób poruszających się na e-hulajnogach, tradycyjnych hulajnogach, rolkach, czy deskorolkach.

Do niedawna przepisy ruchu drogowego nie regulowały tej kwestii. Obecnie ustawodawca zdecydował, że kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa tylko pieszemu- co oznacza, że osoby poruszające się na innych urządzeniach wjeżdżają na przejście dla pieszych na własne ryzyko, podobnie, jak rowerzyści.

Co, gdy dojdzie do wypadku? Wszystko zależeć będzie od okoliczności sprawy, kierowca, który nie zauważy wjeżdżającego na pasy na przykład deskorolkarza będzie mógł jednak słusznie „bronić się”, że nie ma obowiązku ustępować mu pierwszeństwa.

Użytkownicy urządzeń wspomagających ruch – czyli m.in. rolkarze, deskorolkarze, czy osoby poruszające się na tradycyjnych hulajnogach powinni jechać po po chodniku, drodze dla pieszych lub drodze dla rowerów. Przy przekraczaniu jezdni osoby poruszające się na takim sprzęcie są obowiązane zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejazdu dla rowerów albo przejścia dla pieszych.

Co z e-hulajnogami? Każdy, poruszający się hulajnogą elektryczną ma obowiązek z niej zejść przed przejściem dla pieszych i przeprowadzić ją przez pasy. Jeśli jednak taka osoba korzysta z przejazdu dla rowerów, wówczas może po nim przejechać.

W praktyce wielu kierowców, w obawie przed wypadkiem, ustępuje pierwszeństwa tym, którzy poruszają się na hulajnogach elektrycznych i urządzeniach wspomagających ruch. Warto jednak mieć świadomość, że takie osoby nie mają tożsamych uprawnień w ruchu drogowym, co piesi.
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Kancelaria adwokacka Wrocławski adwokaci
Co zrobić, gdy mimo uzyskania korzystnego wyroku, pozwana spółka (najczęściej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) nie zwraca pieniędzy, a egzekucja prowadzona przeciwko niej okazuje się bezskuteczna❓

➡Klienci zwracają się do nas z takim problemem coraz częściej.

✅Rozwiązaniem jest wytoczenie powództwa przeciwko członkom zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie przepisu art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że tego typu sprawy nie należą do najłatwiejszych. Przepis art. 299 § 2 Kodeksu spółek handlowych zawiera bowiem wiele przesłanek, które pozwalają członkom zarządu uwolnić się od odpowiedzialności.

✅Tym bardziej cieszy zatem niedawny wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu, który oddalił apelacje wniesione przez pozwanych, uznając, że powinni oni zapłacić spółce, reprezentowanej przez kancelarię, ponad 45 tysięcy złotych, wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami procesu. Tym samym Sąd Okręgowy uznał za prawidłowy wyrok Sądu Rejonowego Poznań- Stare Miasto w Poznaniu.